poniedziałek, 29 kwietnia 2013

KOSZTY - KALKULACJA

KOSZTY -ANALIZA 


      Problemem w początkowej fazie każdej otwieranej działalności jest wygenerowanie przychodu w takiej kwocie, żeby zwróciły się nasze koszty. Co jest bardzo ważne dla przyszłego przedsiębiorcy, który nie ma zaplecza finansowego na rozwój własnej działalności. Dlatego powinniśmy, bardzo dokładnie przewidzieć jaką sumę potrzebujemy na ten cel. Czas zwrotu naszej inwestycji jest różny od profilu przedsięwzięcia, może on potrwać od kilku miesięcy, ale też bywa, że okres wydłuża się nawet do kilku lat. Powoduje to dodatkowo wygenerowanie kosztów. W związku z czym koszt naszej inwestycji nam się zwiększa.

Jakie powinniśmy przewidzieć koszty na początku naszej działalności?

    •  ZUS - czy osiągnęliśmy dochód, czy też nie, otwierając własną działalność jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia składek.  Przez pierwsze dwa  lata dla własnej działalności jest on zmniejszony, płacimy tylko 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2013 roku  składka na ubezpieczenie społeczne wynosi  153,12 zł. Niestety pod dwóch latach zaczynamy płacić normalną stawkę. Zdrowotne (jeżeli nie jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę) wynosi 261,73 zł ł. Łącznie co miesiąc do kosztów musimy zaliczyć kwotę 414,85 zł.
    • Opłata za najem i opłaty związane z siedzibą -  Nie każdą działalność można prowadzić w domu. Często jesteśmy zmuszeni wynająć pomieszczenie pod swoją firmę. W tym momencie, musimy oszacować kwotę jaką potrzebujemy na czas osiągnięcia takich dochodów, które będą mogły pokryć nasze koszty. Pamiętać musimy też i o tym, że najemcy życzą sobie kaucję, która zazwyczaj wynosi równowartość czynszu za trzy miesiące.  Do tego dochodzi - prąd, woda, czynsz (jeżeli nie jest wliczony w opłacie), wywóz śmieci. ( W niektórych profilach działalności koszt można zmniejszyć, po przez podnajem pomieszczenia przy innej firmie, W większych miastach można znaleźć firmy, które specjalizują się wynajmie miejsc dla drobnych przedsiębiorców.)
    • Wyposażenie - Koszt ten też nas zmusza do zaangażowania środków na samym początku i jest zależny od profilu naszej działalności. (Można zmniejszyć po przez wyszukanie jak najtańszych ofert albo zakup używanego. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w sprzedaży poleasingowej. Także sami możemy kupić niektóre rzeczy w leasingu. Co prawda zmniejszy nam to kwotę potrzebną  na początek  naszego przedsięwzięcia, ale jednak  zwiększy w dłuższym okresie koszt naszej działalności).
    • Telefon i internet - w dzisiejszych czasach, te koszty są na porządku dziennym, co prawda można obejść się bez internetu, ale bez telefonu już nie.
    • Opłaty bankowe - za prowadzenie konta.
      To są dopiero podstawowe koszty do analizy, które prawie każdy zakładający własną działalność będzie musiał ponieść.  Może w niektórych przypadkach wydawać się, że jest to niewielka suma. Ale pamiętajcie, że zus, najem, telefon musimy pomnożyć przez taką ilość miesięcy, aż wygenerujemy dochód, który zacznie je pokrywać.

       W niektórych przypadkach wyżej wymienione koszty nie wystarczą, zależnie od profilu działalności dochodzą jeszcze : 


  • wynagrodzenie pracownika ( do kwoty brutto trzeba doliczyć też kwotę jaką poniesie pracodawca za składki zus przy umowie o pracę, lub zlecenie), 
  • VAT ( jest to niekonieczne, jednak wielu przypadkach zleceniodawcy opóźniają się z płatnościami, a podatki trzeba płacić, ponieważ Urząd Skarbowy może zablokować nam środki na koncie), 
  • koszty księgowości (jeżeli nie chcemy prowadzić jej samodzielnie),
  • ubezpieczenia, licencje,
  • reklama.
  • odsetki i opłaty zaciągniętego kredytu - ważne jest, żeby spłacać w terminie, żeby nam koszty nie rosły, a zbyt długie opóźnianie się z płatnościami, może spowodować zerwanie umowy przez bank i natychmiastowy zwrot zaciągniętej pożyczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam
Mam nadzieję, że zainteresował Cię mój blog i zapraszam do pozostawienia po sobie śladu

Pozdrawiam

Julita